Genel

12 Mayıs Hemşireler Günü’nde Söz Onların!

söz hemşirelerin

Türkiye’de sağlık camiasının yüzde 80’ini oluşturan mesleklerden biri olan hemşirelik mesleğinde bugün 12 Mayıs Hemşireler Günü kutlanıyor (!) Hemşire meslek örgütleri, hemşireler sahada sorunlarını dile getiriyor, ülke genelinde çeşitli eylemlerle halka ve yetkililere mesaj veriyor. 

“Meslek Onurumuza Saygı Duyulan ’12 Mayıs’lar Diliyoruz”

Bilim Sağlık Haber Ajansı (BSHA) sahada çalışan hemşilerden, 12 Mayıs Hemşireler Günü mesajı aldı. Hemşireler mesajlarında 6 Şubat Depremleri’nde hayatını kaybeden meslektaşlarını andı, ‘hak, hukuk, adalet çağrısında bulunarak, gelir adaletinin sağlanması, özlük haklarının verilmesi, hak ettikleri maaşların verilmesi, sağlıkta şiddeti önleyici hukuki yaptırımların hayata geçirilmesi, güvenli ve rahat fiziki çalışma alanlarının sağlanması gibi pek çok konudaki taleplerini dile getirdiler.  ‘Yaşamak ve Yaşatmak’ istiyoruz diyen hemşireler, Covid-19 Pandemi sürecinin ardından, 6 Şubat Depremleri’nde de mesleki anlamda karşılaştıkları haksızlıklara vurgu yaparak, ‘İnsan onuruna yakışır ortamlarda ve saatlerde çalışabileceğimiz, meslek onurumuza saygı duyulduğu, insan olduğumuzun unutulmadığı’ bir ‘12 Mayıs Hemşireler Günü’ dileğinde bulundular. 

Mesleğimiz Adına Üzülmediğimiz ‘12 Mayıs’lar İstiyoruz

Ayşen Toktay

Demokratik Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hemşire Ayşen Toktay:  Mesleğim adına hep üzgünüm. Hemşireler Günü’nü idrak ettiğimiz böyle anlamlı bir günde daha da üzgünüm. Çünkü hak ettiği noktaya vardırılamamış bir mesleği icra ediyoruz. Ben ve meslektaşlarım, hemşirelik mesleğini icra ederken gün geçtikçe daha da zorlanıyoruz. Daha iyi ne yapabiliriz? Mesleğimizi daha iyi noktalara nasıl taşıyabiliriz?  Bilimsel katkıyı nasıl arttırabiliriz? sorularına cevaplar aradığımız hemşirelik gün ve haftaları huzurla kutlayabilmek en büyük temennim.

Huzurlu Olacağımız Günleri Sabırsızlıkla Bekliyorum

burak seçinti

Yoğun Bakım Hemşiresi Burak Seçinti: Tüm meslektaşlarımın gününü en içten dileklerimle kutlarım. Öncelikle deprem bölgesinde çalışmakta olan tüm meslektaşlarıma sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Hak, hukuk ve adalet ve kavramının mesleğimize işlendiği her bir meslektaşımın çalışırken mutlu ve huzurlu olduğu günleri sabırsızlıkla bekliyorum. Görev tanımları, özlük hakları, gelir adaleti gibi sorunların ve nicelerinin zamanla tarihe gömüldüğü nice ‘12 Mayıslar’ diliyorum.Birlikte başaracağız, birlikte kazanacağız.

Yok Sayılmadığımız Güzel Günler Diliyorum

 

  Bakan Tekin : “Belediyeler Milli Eğitime Bürokratik Zorluklar Çıkartabiliyor”

canan güngör

THD ve HEP-SEN Konya Temsilcisi Uzman Hemşire Canan Güngör: İnsan onuruna yakışır ortamlarda ve saatlerde calışabileceğimiz, meslek onurumuza saygı duyulduğu, insan olduğumuzun unutulmadığı, melek olmadığımızın bilindiği,insana yakışır şekilde emeğimizin karşılığını alabildiğimiz, Sağlık Bakanı ve yetkililer tarafından yok sayılmadığımız, ülkeme ve mesleğime güzel günlerin gelmesini temenni ediyorum.

Hemşireleri Çok Küstürdüler 

ilkay yavuz

Yoğun Bakım Hemşiresi İlkay Yavuz: Birçok insan normal bir gündüz saatini yaşarken biz hemşireler, saatlerin zamanın dakikaların birbirinden farkı olmayan zaman diliminde yaşıyoruz, çünkü o kadar uzun yıllardır uykusuzuz ki, ne zaman dinlenmiştik de, şöyle sabah dinç bir şekilde güne başlamıştık hatırlamıyoruz. Biliyorum şimdi diyeceksiniz ki bu mesleği kendiniz seçtiniz,evet doğru ben seçtim. Ama bu kadar haksızlığa uğrayacağımı, bu kadar tükeneceğimi, bu kadar uykusuzluk çekeceğimi ve insan üstü bir performansla çalışacağımı bilmiyordum ki. Evet ben bir hemşireyim öyle sadece tansiyon ölçüp, hap dağıtan, enjeksiyon yapan bir hemşire değil. Ben bir yoğunbakım hemşiresiyim. Gerektiğinde hastasını yıkayan, iki saatte bir pozisyon veren, saçlarını okşayan, monitör de sürekli yaşam bulgularını takip eden, onlara yemek yediren, öz bakımlarını yapan, sıvı alımı normal mi değil mi diye takip eden, bazen hastasına gazete okuyan, haber açan bazen sevdiği türküyü söyleyen, yakınları ile görüştüren, yakınının elini tutup teselli veren ve iyileşince sevinerek yakınlarına teslim eden… Ve maalesef son yolculuğunda başında dua okuyan, hemşire, ana, bacı, kız kardeş, abla, evlat, teyze, hemşire. Bazen şiddet gören,azarlanan, sürülen hesap sorulan, arkasından konuşulan, parmak sallanan, ikaz edilen tutanak tutulan hemşire. Ben Hemşireyim hala mali ve özlük hakkını alamamış, gece ve gündüz çalışma saati aynı hesaplanan, izin alınca ödeneği kesilen, giyim yardımı ile sadece çorap alabilen, evinde çoğu zaman çocuklarından ailesinden ayrı, hiçbir zaman kendi evi ve ailesine yetememiş, hep eksik kalmış, hastayken bile çalışan, türlü meslek hastalığı olan, üniversite mezunu yüksek lisanslı sertifikalı, aynı zamanda eğitimci olan hemşire. Bu kadar eğitim alıp yanında ki ilkokul mezunu personel arkadaşından eksik alıp alay edilen hemşire. Evet isterdim ki daha güzel günlerde bu mesleği kutlayalım, ancak içimden kutlamak dahi gelmiyor. Çünkü bizleri çok küstürdüler, artık sevinmek neydi unuttuk biz. Umarım genç arkadaşlarımız daha güzel günlerde bu mesleği icra ederler. Yarım kalan heveslerimiz yazmakla bitmez. Gelecek güzel günlerde mesleğimizi icra etmek umudu ile hemşireler günümüz kutlu olsun. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

  Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 15-21 Temmuz Aralığında “Eğitimde Bu Hafta” Bilgilendirmesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu