Genel

3 Üniversitemiz Dünyada İlk 500’e Girdi

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, bu yıl itibarıyla Türkiye'den 3 üniversitenin "dünyanın ilk 500 üniversitesi" arasına girdiğini söyledi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, bu yıl itibarıyla Türkiye’den 3 üniversitenin “dünyanın ilk 500 üniversitesi” arasına girdiğini söyledi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar “Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı” vesilesiyle Bingöl’ü ziyaret etti. Özar, burada önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’den 3 üniversitenin ‘dünyanın ilk 500 üniversitesi’ arasına girdiğini anlatan Özvar, “Hedefimiz, önümüzdeki en geç 10 yıl içinde en az 10 üniversitemizi dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına, en az bir üniversitemizi de dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasına sokmak, Cumhurbaşkanımızın bize verdiği misyonların başında gelmektedir” diye konuştu.

Türkiye’nin Yapamayacağı, Ulaşamayacağı Hedef Yoktur

Bunu başarmanın yolunun üniversitelerin uluslararası saygınlığından geçtiğini, bunun da akademik üretkenlik ve kalite konusundaki standartların en yüksek noktaya çıkarılmasıyla mümkün olabileceğini ifade eden Özvar, “Yükseköğretim Kurulu ve üniversiteler olarak en büyük hedefimiz, üniversitelerimizi dünyanın en saygın kurum ve kuruluşları arasına sokmaktır” dedi.  Özvar, bölgesel kalkınmanın yolunun, üniversitelerin, ilgili bakanlıkların, ilgili mahalli yönetimlerin el birliğiyle dostane çalışması olduğunu belirterek, “El birliğiyle Türkiye’nin yapamayacağı, ulaşamayacağı hiçbir hedef yoktur. Üniversitelerimiz, bölgesindeki ilgili bakanlıklar, kurum ve kuruluşlarla el birliği ile bölgesini kalkındırmaya devam edecektir. Bu inanç, bu hedef, bu azimle beraber inanıyorum ki Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyon ve misyon çerçevesinde amaçlarımıza ulaşacağız.” dedi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, bu yıl itibarıyla Türkiye’den 3 üniversitenin “dünyanın ilk 500 üniversitesi” arasına girdiğini söyledi.

Bal Arısı Simülasyonu İzledi

Akademik yıl açılış törenine, Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen, çok sayıda üniversite rektörü, sanayi odası başkanları ve diğer ilgililer katıldı. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar, daha sonra Uluslararası Bal Şurası kapsamında açılan fuarda stantları gezdi ve çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bingöl balının ve propolisten elde edilen ürünleri tadan Özvar, bal arısı simülasyonunu sanal gözlükle izledi. Bingöl Üniversitesinin ev sahipliğindeki Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı, üç gün boyunca ziyaretçileri ağırlayacak. Fuar kapsamında, bal yeme yarışması, ballı lezzetler atölyesi, gastronomi söyleşisi, kovan boyama ve süsleme etkinliği, arıcılık temalı resim ve sanat atölyesi ile uçurtma şenliği gibi etkinlikler düzenlenecek. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Çocuklar Balonlarını Depremzedeler İçin Göğe Bıraktı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu