Genel

Bakan Tekin, Demirören MTAL’e Ziyaret Gerçekleştirdi

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, İstanbul'daki programı kapsamında Demirören Medya ve Teknoloji MTAL'e bir ziyaret gerçekleştirdi. 

Öğrencilerle bir söyleşi yapan Bakan Tekin; sınıfları, stüdyoları ve laboratuvarları gezdi. Öğrencilerin çalışmaları hakkında bilgi alan Tekin, gençlerle masa tenisi de oynadı. Ziyareti sırasında CNN Türk canlı yayınına katılarak açıklamalarda bulunan Bakan Yusuf Tekin, öğrencilerle tanıştığı için çok mutlu olduğunu belirterek “Mutluluğumun birkaç sebebi var. Biri, Türkiye’nin değişik illerinde genç çocuklar kendi hedefleri ve idealleri doğrultusunda bir tercihte bulunmuşlar ve buraya gelmişler. İkincisi, sohbet ettiğimiz çocukların hepsi çok mutlu, gözlerinden görüyoruz. Üçüncüsü, çocuklarla biraz önce bahsederken bir anektodu zikrettik. MEB’de müsteşarlık yaptım. 2014 yılında ‘proje okulu’ diye bir kavram ürettik. Meslek liseleri, güzel sanatlar için tematik liseler üretebiliriz, bunlarda farklı programlar uygulayabiliriz. Eğitici kadroları, programları, öğrenci seçimi farklı usullere göre yapılabilir diyerek böyle bir yöntem geliştirmiştik. Proje okulu kavramını geliştirmiştik. Beni mutlu eden hususlardan biri de bu. Farklı alanlarda ürettiğiniz bir kavramın çocuklar tarafından, toplum tarafından kabullenip mutluluk vesilesi hâline dönüşmesi beni mutlu etti.” ifadelerini kullandı.

Ara Eleman Kavramını Kullanmak İstemiyorum

Meslek liselerinin yetiştirdiği mezunlara yönelik kullanılan “ara eleman” kavramını kullanmak istemediğini belirten Tekin, “Mesleği bilen gençler yetiştiriyoruz diyelim. O kavram meslek liseleri ile ilgili oluşturmak istediğimiz büyük resim ile örtüşmüyor. Ben ara eleman kavramını sevmiyorum.” dedi. Bakan Tekin şunları söyledi: “İçinde yaşadığımız dünyada sadece Türkiye’de değil, dünyanın her tarafında muhatap olduğumuz bakanlarla konuştuğumuzda mesleki eğitimle ilgili ciddi sıkıntı var. Bu anlamda herhangi bir mesleği iyi bilen, yeteneklerini geliştiren elemanlara ihtiyaç olduğu her ortamda söyleniyor. Biz de Türkiye’de mesleki eğitimi küçük yaşlardan itibaren alıp çocuklarımızı severek, sektörün içinde yetişerek, belli meslekleri öğrenme formatına dönüştürmeye çalışıyoruz. Çok farklı alanlarda meslek liselerimiz, çok farklı kategoriler oluşuyor. Benim tahminim biraz daha bu konuda medyada eğitim ile ilgili konuşan akademisyenler, gazeteciler, bu konudaki yapılanlar kamuoyunun gündemine getirirlerse bizim çabalarımız kamuoyunda bilinirliği artıracak. Sektörün bu anlamda eksikliği giderilmiş olacak” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Sağlıkta Şiddetle Mücadelenin Simgesi Olan ‘Dr. Ersin Arslan’ın Ardından Neler Değişti?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu