Genel

Bakan Tekin, “Eğitimde Eşitlik ve Adalet, Olmazsa Olmazımızdır”

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Türkiye Maarif Vakfının düzenlediği “Eğitimde Değişimi Yönetmek” temalı 3. İstanbul Eğitim Zirvesi’nde konuştu.
Zirve Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde başladı. Zirvede konuşulacak ve tartışılacak konulara değinen Tekin, “Eğitimde eşitlik ve adalet, olmazsa olmazımızdır. Eğitimde bahsettiğimiz değişim sürecini yönetirken her bir öğrencinin eşit erişim ve fırsatlara sahip olmasını sağlamak için hepimiz hep birlikte çaba sarf etmek durumundayız. Biz de Bakanlık olarak ana çıkış noktamız, herkesin fırsat eşitliğine sahip olduğu adalet temelli, eşitlik temelli bir eğitim felsefesi inşa edebilmek” dedi. Bakan Tekin, öğretmenlerle öğrencilerin bu kapsamda hem kendi referans değerlerine sahip çıkabilmesi hem de değişimi, gelişmeleri yakalayabilmesinin önemine işaret ederek şunları söyledi, “Dünya gerçekten çok büyük bir değişim geçirmekte şu anda. Bunların bir kısmını fark ediyoruz. Teknolojik gelişmeler üzerinden görebiliyoruz ama içinde yaşadığımız için fark edemediğimiz başka değişiklikler başka paradigmalar var. Devlet kurgusu değişiyor. Siyaset kurgusu değişiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi dünyadaki egemen siyasal düzenin de bu anlamda değişmesi, bu değişime ayak uydurması gerekiyor. Dünyada ekonomik tartışmalar yaşanıyor, ekonomik düzen değişiyor. Emperyalizm ve sömürgecilik üzerine kurgulanan dünya düzeni değişiyor. Bütün bu değişimlerin içerisinde bizler egemen dünya düzeninin, bu değişim parametrelerine uygun bir biçimde, biz de yani eğitim sektörüne kafa yoran kişiler olarak, bizler de bu değişim sürecine ayak uydurmak durumundayız”
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Türkiye Maarif Vakfının düzenlediği “Eğitimde Değişimi Yönetmek” temalı 3. İstanbul Eğitim Zirvesi’nde konuştu.

Yeni Kurulan Dünya Düzeni

Yeni kurulan dünya düzeninde, küresel emperyalizmin referanslarla ürettiği sistemle artık kendilerini ifade etme durumunda olmadıklarını anlatan Tekin, “Biz Türkiye Yüzyılı’nı başlattığımız bu dönemde bu genel söylemi ve genelin aksine kendi referans değerlerimizi, kendi toplumsal değerlerimizi, kendi tarihimizi kendimize ait insani değerlerimizi referans alan ve dünyada bu anlamda yaşadığımız teknolojik gelişmeleri de ıskalamadan kendimize ait yepyeni bir eğitim sistemi, yepyeni bir eğitim felsefesi inşa etmek durumundayız” dedi.

“İstanbul Eğitim Zirvesi”

Zirvede, yapay zekâ, biyoteknoloji ve benzeri teknolojilerin kuşattığı insanın, dijitalleşme çağında eleştirel düşünme yeteneğini koruması ve insan olarak kalmasının mücadelesi ele alınıyor. Eğitime ilişkin ortaya çıkacak imkânlar, analizler, gelecek perspektifleriyle kuramsal yaklaşımlar, iyi örnekler, eğitimde değişimin yönetilmesi teması çerçevesinde akademik değerlendirmelerin yapıldığı zirveye, 50’yi aşkın ülkeden alanında en önemli eğitimci, akademisyen ve eğitim yöneticileri ile “Eğitimde Değişimi Yönetmek” başlıklı üst düzey oturumuna ise bazı ülkelerin eğitim bakanları da katılıyor. Bu kapsamda zirvede, Bosna Hersek Eğitim Bakanı Naida Hota Muminovic, Demokratik Kongo Cumhuriyeti İlk, Orta ve Teknik Eğitim Bakanı Tony Mwaba Kazadi, Malezya Millî Eğitim Bakanı Fadhlina Binti Sidek birer konuşma yapacak. Ayrıca zirvede, “Türkiye’nin Eğitim Yüzyılı”, “Yarının Eğitim Dünyasında Teknoloji” ve “Okul Yöneticileri” oturumları da gerçekleştirilecek. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Öğretmen Mülakatı Kul Hakkı Yemektir!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu