Genel

BioNTech’e Tazminat Davası, Türk Profesörler Almanya’da Hakim Karşısında!

türeci şahin

Dünya genelinde 7 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgınına karşı aşı geliştiren BioNTech Kurucuları iki Türk Profesör Dr. Özlem Türeci ve Dr. Uğur Şahin bugün Almanya’da hakim karşısına çıkıyor.

Geliştirdikleri aşı nedeniyle iki profesör Almanya’da yüzlerce insanın tazminat talebi ile karşı karşıya kaldı. Davanın ilk duruşması bugün görülecek, Türk kamuoyunda da yankı bulan dava bilim insanları ve kamuoyu tarafından yakından takip edilecek. Dava Hamburg’da görülecek. Davacı olan ve adı açıklanmayan kadının en az 150 bin euro tazminat talep ettiği bilgisine ulaşıldı. Davacı kadının aşı olduktan sonra uyku sorunu yaşadığı, halsizlik ve bedeninde ağrı hissettiğini, el ve ayaklarının şiştiğini iddia ettiği kaydediliyor. 

EMA: BioNTech Aşıları 20 Milyondan Fazla İnsanın Hayatını Kurtardı!

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre; BioNTech aşısının güvenli olduğunu duyurdu, Avrupa İlaç Dairesi (EMA) ise BioNTech’in geliştirdiği Comirnaty isimli aşının güvenli olduğunu açıkladı. EMA, BioNTech’in geliştirdiği aşıların dünya çapında 20 milyondan fazla insanın hayatını kurtardığını belirtti. En az riskli aşının BioNTech’in aşısı olduğunu belirten EMA, en sık görülen yan etkileri şöyle sıraladı: Baş ağrısı, yüksek ateş, halsizlik ve kas ağrısı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

  Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin: “Teknolojinin Toplumsal Etkilerini Tartışmalıyız”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu