YLSY Bursiyerleri İçin Önemli Açıklama!

YLSY Bursiyerleri İçin Önemli Açıklama!

YLSY bursiyerleri için açıklama yapan Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Yurt Dışına Lisansüstü Tahsil konusunda önemli bilgiler verdi.

YLSY Hakkında Düzenleme

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 2023 Yurt Dışına Lisansüstü Tahsil Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) bursiyerlerine yönelik düzenlenen Vizyon ve Farkındalık Eğitimleri programına katıldı. Bakan Tekin, burada yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu programa çok kıymet verdiğini söyledi. Programın yapıldığı salondaki bursiyerlere imrendiğini kaydeden Bakan Tekin, “Yerinizde olmayı her şeyden çok isterdim, nitekim çok şanslısınız.” diye konuştu. Üniversiteden mezun olduktan sonra yurt dışına gitmek için başvurduğunu lakin 28 Şubat sürecinde Ulusal Eğitim Bakanlığından “Yurt dışına gönderilmeniz uygun görülmemiştir.” biçiminde yazı geldiğini anlatan Bakan Tekin, “1416 mağduru” olduğunu söyledi.

Öteki Mevzu Malu FETÖ Belası !

Bakan Tekin, 2014 yılında 1416 sayılı Kanun’la ilgili çok sayıda yenilik ve düzenleme yaptıklarını tabir ederek şöyle konuştu: “MEB 1416 ile ilgili düşünceli bahisler vardı. Öteki bir mevzu da malum FETÖ belası, bir halde bursiyer olarak seçilen bireylerle temasa geçerek, bu arkadaşlarımız üzerinde vesayet uygulamaya başlamıştı, bu türlü bir süreç kelam konusuydu. 2013 yılında ben Bakanlıkta müsteşar olunca, kendi deneyimimle ve başımdan geçen olayın da tesiriyle o zamanki bakanımız Sayın Nabıi Avcı’ya, ‘1416 bursunu revize etmemiz gerekiyor.’ dedik. Naci Hoca da inisiyatif verdi, ‘Nasıl eksiklikler varsa hazırlayıp yasal düzenlemeye kavuşturalım.’ dedi. Teknik değişiklikler yaptık.”

Bursiyerlerin Sorunlarını Çözeceğiz

Bakan Tekin, yurt dışına giden bireylerin Türkiye ile ilgili bir çalışma yapmasını yeterli niyetle karşılamadığını belirterek “Örnek olsun diye, arkadaşımız sosyoloji çalışacak, yurt dışına gidiyor, diyelim ki İngiltere’de ‘Türkiye’deki etnik ve dini azınlıklarla ilgili’ master, doktora tezi yapıyor. Ben buna karşıyım. Türkiye’de bu kadar akademisyen var, onlar çalışabilirler. Yurt dışına gönderdiğimiz kişinin, bulunduğu üniversitede Türkiye ile ilgili bir çalışma yapmasını ben açıkçası çok uygun niyetli bulmuyorum. O yüzden de gönderdiğimiz o arkadaşlara da ‘Yurt dışındayken Türkiye ile ilgili çalışma mümkün olduğunca yapmayacaksınız, siz Türkiye ile ilgili çalışma yapmak üzere gitmiyorsunuz, öteki hedeflerle gidiyorsunuz.’ biçiminde yaklaşmıştık.” sözlerini kullandı. Bakan Tekin, bursiyerlere, bakan olarak değil ağabey, akademisyen, hoca olarak baktığını, yaşadıkları sorunları çözmek ve orada bulundukları müddette ülkeye azamî yarar verecek halde yetişmeleri için en güzel imkanları sunma konusunda taahhütlerde bulunduğunu söyledi. Oryantasyon programı kapsamında, yurt dışındaki eğitimlerle ilgili dikkat çekilmesi gereken mevzulara ait uzun yıllar yurt dışında kalan bireylerin deneyimlerini aktaracağını belirten Tekin, “İnşallah, sizler sahip olduğunuz nimetlerin, bu büyük imkanın farkına varıp, ona nazaran kendinizi yetiştirirsiniz. Bu ülkeye borcumuz var hepimizin. Kendinizi uygun yetiştirip, bu ülkeye borcunuzu ifa edersiniz diyorum.” tabirlerini kullandı.

Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY)

“Onların muvaffakiyetleri bizim ülkemize dair hayallerimizi süsleyecek”

Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Fethi Fahri Kaya da 27 kamu kurumu ve 81 üniversiteden gelen talepler doğrultusunda açılan ilana, 9 bin 309 müracaat yapıldığını, 2 bin 550 adayın kelamlı mülakata çağrılmaya hak kazandığını bildirdi. Kaya, 563 adayın resmî kursiyerlik hakkı elde ettiğini ve dört gün sürecek programla öğrencilerin, donanımlı biçimde yurt dışına uğurlanması için bilim insanlarıyla bir ortaya getirileceğini belirterek, “Kursiyerlerimiz muvaffakiyetleri sayesinde kazandıkları bu bursla tahminen de hayatlarının en kıymetli eşiğini geride bıraktılar. Onların bundan sonraki muvaffakiyetleri ise artık bizim ülkemize dair hayallerimizi süsleyecek.” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu