Sağlık

Cilt Sorunlarını Nasıl Giderebiliriz

Cilt Sorunlarını Nasıl Giderebiliriz

Günümüzde birçok insan kaşıntı, egzama, ürtiker yahut sedef gibi hastalıklardan muzdarip. Prof. Dr. Canan Karatay, cilt sorunlarının vücudumuzda hangi sorunların işareti olduğunu ve cilt sorunlarını nasıl giderebileceğimizi anlattı.

Cildimizin; vücudumuzu, organlarımızı koruyan bir organımız olduğunu dile getiren Prof. Dr. Canan Karatay, “Cildimizde bulunan mikrobiyomların dengesini bozmadan yaşamamız bütün cilt hastalıklarının önünü almak demektir. Cilt hastalıklarında; ciltte görülen egzamalar, ciltte görülen kaşıntılar, ürtikerler, vücut içinde de bazı bozuklukların süre geldiğini göstermektedir. Bağışıklık sisteminin yok olduğunu, azaldığını, çöktüğünü gösteren en önemli belirtilerdir. Cildimizin de çok önemli mikrobiyomları kaybolduğu zaman, cildimizin de bağışıklık sistemi çökmektedir. Cildimizdeki bağışıklık sistemini, cildimizin hücrelerini güçlendiren en önemli nedenler. Yağlar, sağlıklı yağlar, sağlıklı proteinler. D vitamini güneşten aldığımız ve de kolesterol. Bunlar dengeli olarak vücudumuza girdiği zaman cildimiz de hakikaten güçleniyor. Mikrobiyom güçleniyor. Bunu senelerden beri söylüyoruz. Sağlıklı beslenme çok önemli. Yağlar çok önemli. Bizi rahatsız eden, çok yaygın olan cilt kaşıntılarının en önemli sebebi cildin kuruluğudur. Cilt kuruluğudur. Cildimizi kuruluğunu önlememiz için tabii ki cildimizi yağlamamız lazım. Ama doğal yağları kullanmamız lazım. Doğal yağlarda zeytinyağı, fındık yağı da olabilir.” dedi.

 

Cilt Sorunları Yaşamamak İçin Deterjanlardan Kaçınmalıyız
Cilt Sorunları Yaşamamak İçin Deterjanlardan Kaçınmalıyız

Cilt Sorunları Yaşamamak İçin Deterjanlardan Kaçınmalıyız

Cildimizi kurutmamak için sık sık deterjanlar ile uğraşmamamız gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay,  “Bilhassa hanımların çok sık ellerini deterjanlarla yıkadıkları zaman ciltlerinde soyulmalar oluyor kabuklanmalar oluyor. Ciltte döküntüler oluyor. Bunlar hakikaten deterjanlarda bulunan inorganik klorun ve de inorganik olan maddelerin tahribatı. Mikrobiyomdaki dost bakterilerin yok olmasına nedenlerinden biridir. Temizliği doğal sirkeyle yapacağız. Doğal bir karbonatla yapacağız. Mümkün olduğu kadar organik denilen kimyasallarla yapacağız. Tabii kimyasalların hiçbiri organik değil, inanmayın. Onu da söyleyeyim. Ama bir sodyum bikarbonat. En iyi temizleyicidir. Bunu da söyleyeyim. En iyi koku alır. Sirke en iyi temizleyicidir. Bütün mikropları öldürür. Her gün, her tuvaletten sonra çamaşır suyu dökmek yanlıştır. Bunu da burada belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

  Psikiyatri Profesörü Kaya’dan ‘Seçim Psikolojisi’ Değerlendirmesi!

 

Cilt Sorunu Yaşamamak Adına Beslenmemize De Dikkat Etmeliyiz

Cilt Sorunu Yaşamamak Adına Beslenmemize De Dikkat Etmeliyiz

Cildimizi yağladığımız gibi yemeklerle ve içeceklerle yağlarımızı yerine getirmemiz gerektiğini belirten Prof Dr. Canan Karatay şunları söyledi, “Bağışıklık sistemimizi güçlendireceğiz. D vitamini çok önemli. Kolesterol çok önemli. D vitamininden hiçbir zaman korkmayacağız. Bağışıklığımızı güçlendiriyoruz. Genel olarak da virüslere, bakterilere karşı vücudumuz dirençli oluyor. Cildimiz dirençli oluyor. Stres de çok önemli. Stresten de mümkün olduğu kadar uzaklaşacağız. Tabii en iyi faktörlerden biri de hareket etmek. Yüzmek, güneşte dolaşmak, uyumak. Doğal tereyağından, doğal zeytinyağından korkmayacağız. Zeytinyağıyla vücudumuzu, derimizi yumuşatacağız. Kaşıntılardan kurtuluruz. Ve ısırıklara da yine sürmek için sirke sürebiliriz. Bazı sinek ısırıklarına. Ve de bir karbonatlı suyla banyo yapabiliriz. Şey yapabiliriz. O zaman rahatlarız. Yalnız kullandığımız hiçbir krem. Hiçbir ilaç bunları geçirmez. Temelde mikrobiyomu canlandırmamız lazım.” (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu