Sağlık

Diz Ağrısının Önüne Nasıl Geçeriz

Diz Ağrısının Önüne Nasıl Geçeriz

Diz ağrısı insanın yaşam kalitesini düşüren, gece geç saatlerde olduğunda uykusunu etkileyen bir ağrı türevidir. Prof. Dr. Canan Karatay, diz ağrısını gidermek için neler yapabileceğimizi anlattı.

Diz ağrılarımızı şoku absorbe edebilen bir ayakkabı giyerek halledebileceğimizi dile getiren Prof. Dr. Canan Karatay, “Aynı zamanda bu ağrıları gidermek için denizde yüzmek çok önemli. Kaplıcalara girip çıkmak çok önemli. Sıcak su banyosu, küvetlerde çok önemli. İkincisi, dizlerimize zeytinyağı sürerek, ağrıyan yerlerimize zeytinyağı sürerek bu ağrıları geçirmemiz mümkün. Hem içilerek hem sürülerek. Zeytinyağı ana sütünün bir parçasıdır. Ağrıları gideren en önemli antioksidandır. Üçüncüsü havalara çok dikkat edeceğiz. Rüzgarlar, rutubet, soğuk ağrıları arttırır. Bu ağrıların en önemli sebeplerinden biri kasılmadır. Adalelerin ve vücuttaki adalelerin kasılmasıdır. Kasılma ağrıyı arttırır. Ağrı kasılmayı arttırır. Bu kısır döngüdür. Onun için kronik ağrılarda diz ağrılarında, kalça ağrılarında sıcak tutacağız.” dedi.

 

Diz Ağrısı Havanın Soğukluğundan Kaynaklı Olabilir

Diz Ağrısı Havanın Soğukluğundan Kaynaklı Olabilir

Özellikle geceleri yatarken, gece ne kadar sıcak olursa olsun ısılarda düşüklük meydana geldiğini belirten Prof. Dr. Canan Karatay, “35 derece bir yaz evinde gece 30’a indiği zaman veya 29’a indiği zaman yaşlı bir vücut için bu son derece soğuk sayılır ve de vücut reaksiyon göstererek ağrıları başlatır. Bu nedenle hanımlar uyandığı zaman ah çok ağrım var. Ben ağrıyla uyanıyorum derler. Sebebi budur. Vücudumuzu sıcak tutacağız. Efendim tiril tiril pijamalar giymeyeceğiz. Tiril tiril yatmayacağız. Ben orta yaş ve ileri yaşlılar için bunu dile getiriyorum. Ayrıca bu modern yataklar da ağrıları çok arttırıyor. Modern yataklarda yatmak için de mutlaka saf yün battaniyeyle yatacağız. Çarşafımızın altına onu koyacağız. Üstümüze de yün battaniye yazın dahi bunu koyacağız.” diye konuştu.

  Hekimler Memur Sen’e Tepkili !

 

Prof. Dr. Canan Karatay
Prof. Dr. Canan Karatay

Diz Ağrısını Geçirmek İçini Spor Yapmak Çok Önemli

Ağrılarımızın çok fazla olması halinde sıcak su torbası yatmanın faydası olduğunu söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay şunları söyledi, “Özetleyecek olursak yağlarımızı eriteceğiz. Kilo yani yağlar giderse bu ağrı yapan proteinler vücutta azalacak. Yürüyüşümüzü düzelteceğiz. Yaşam biçimimizi düzelteceğiz. Hareket de çok önemli. Ama hareket yaparken, yol yürürken de çok güzel bir şok absorbe eden ayakkabı kullanacağız. Bir de hanımların genç yaşlarda yüksek topuklu giymeleri, ilerleyen yaşlarda bu ağrılara sebep olmaktadır. Bunu da belirtmek istiyorum.” (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu