Sağlık

Kilolu Olup Sağlıklı Olmak Mümkün Mü?

Kilolu Olup Sağlıklı Olmak Mümkün Mü?

Dr. Halit Yerebakan, Youtube hesabından paylaşmış olduğu videoda kilolu olmanızın sağlıklı olmanıza engel olup olmadığından bahsetti.

Fazla kilolu veya obez olmanın yine de sağlıklı kabul edilmesinin mümkün olduğunu ifade eden Yerebakan, “Bu durum aslında normal kilolu obezite olarak bilinir. Bir kişinin sağlığı yalnızca vücut ağırlığı veya matematiksel formülle ortaya çıkan vücut kitle endeksiyle belirlenmez ve kas kütlesi, fiziksel aktivite ve genel beslenme gibi diğer faktörler sağlığımız adına önemli rol oynarlar.” açıklamasında bulundu.

Şişman Olup Sağlıklı Olmak Mümkün Mü?
Şişman Olup Sağlıklı Olmak Mümkün Mü?

Kilolu Ve Sağlıklı Olabilseniz De Bunun İdeal Olmadığı Unutulmamalı

Fazla kilolu veya obez olmanın Tip 2 diyabeti, kalp hastalığını ve belirli kanser türleri gibi bazı sağlık sorunları riskini arttırdığını dikkat etmenin önem taşıdığını belirten Dr. Yerebakan, “Şişman ve sağlıklı olabilseniz de bunun ideal olmadığını, sürdürülebilir olmadığını ve bu durumların riskini azaltmak için düzenli egzersiz ve dengeli beslenmeyi içeren sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmenin önemli olduğunu unutmamak oldukça önemlidir.” vurguladı.

Şişman Olup Sağlıklı Olmak Mümkün Mü?
Şişman Olup Sağlıklı Olmak Mümkün Mü?

Genellikle şişman olmak ile vücudun bir süre hastalanmadan sağlıklı idamesini sağladığını dile getiren Dr. Yerebakan, “Ancak bu pencere dönemi aslında bizler için düzene girmek adına şans olmalıdır. Özellikle karın bölgenizde çok fazla yağ olması sağlık sorunları geliştirme riskini arttırdığından vücut yapısını da göz önünde bulundurmak önemlidir. Sonuç olarak şişman ve sağlıklı olmak mümkün olsa da sadece vücut ağırlığından ziyade genel sağlıklı esenliğe odaklanmak yani sağlıklı yarınlara odaklanmak önemlidir.” ifadelerine yer verdi. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

  Dirençli Hipertansiyon Nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu