Sağlık

Sağlıkta şiddet mi, toplumsal şiddet mi?

hemşire mobbing

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, artan şiddet olayları hakkında açıklama yaptı.

İzmir’de Çiğli iEğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde yaşanan olay sağlıkta şiddetin tırmanışını bir kez daha gözler önüne serdi. Konu hakkında açıklamada bulunan Demircan, “Biz öyle necip bir milletiz ki tanımadığımız bir kişi selam verdiğinde selamını alır, yere düşenin elini tutar kaldırır, bir kahvede oturduğumuzda çevremizdekilere çay kahve ikram eder, ekmeğini bölüşür, büyüğünü sayar, küçüğünü sever, kamu kurumlarını kutsal sayar içinde bizlere hizmet eden kamu görevlilerine de saygı duyarız. Bize ne oldu?
Akşam haberlerini izlediğinizde silahlar, palalar, sopalar havada uçuyor. Konu ne? Yol vermemiş. Eşinden intihar etmesini istemiş, etmemiş vurmuş. Eski eşini kayınpederini, kayınvalidesini, baldızını, kayınbiraderini kim varsa vurmuş. Ambulans da yaralı hastaya müdahale eden sağlık çalışanlarının gözü önünde hasmını infaz etmiş. Ameliyathane basmış, yoğun bakımın altını üstüne getirmiş, acil serviste çatışma çıkmış, poliklinikte görevi başındaki doktoru katletmiş. Tüm bunlar bizim sıklıkla sizlerin de zaman zaman duyduğu sağlıkta şiddet vakaları. Sağlıkta şiddet mi, toplumsal şiddet mi varın buna siz karar verin” dedi.

Togan Demircan, sağlıkta giderek tırmanan şiddet olaylarını değerlendirdi.
Togan Demircan, sağlıkta giderek tırmanan şiddet olaylarını değerlendirdi.

Hastane Savaş Alanına Döndü !

Demircan, şunları söyledi,”Artık hoşgörüyü terk ettik. Birbirimize sevgimiz, saygımız kalmadı. Ne kadına saygımız var, ne büyüğe saygımız var, ne yaşlıya ne bizden büyüğe, ne de küçüğe.  En son geçtiğimiz hafta sonu İzmir Çiğli Eğitim Araştırma Hastanesi acil servisinde yaşanılan olay. Dışarıda vuku bulan bir hadise hastane acil servisine kadar taşınabiliyor. Gözlerini nasıl bir kan bürüdüyse, bir kız çocuğunu hiç uğruna yaralamak yetmiyor, vicdan muhasebesi yapılmıyor hastane savaş alanına çevriliyor. Sağlık çalışanları olarak bizler işyerlerimizde can güvenliği istiyoruz. Evimizden çıkarken acaba geri dönebilecek miyim endişesi taşıyoruz. Hastane girişlerine montajı yapılan x ray cihazları çalışıyor mu? Bugün sağlık bakanlığına bırakın silahla gitmeyi, referansınız yoksa içeri giremiyorsunuz. Sağlık tesislerinde güvenlik tedbiri mi artırılır, x ray cihazları işlevsel hale mi getirilir, adam doğrayanların ömür boyu genel sağlık sigortalarımı dondurulur bilemem ama artık sağlık tesislerinde bu ve benzeri olayların yaşanmaması için daha etkin önlemler alınması çağrısında bulunuyorum. Diğer taraftan bireysel silahlanma ile ilgili devletimizin gerekli önlemleri alması gerekmekte. Üç lira veren kayıt dışı silaha ulaşabiliyor. Aracında otomatik silah taşıyabiliyor. Sıkıştığı anda da kullanmaktan imtina etmiyor. Bu minvalde denetimlerin artırılması gerekiyor. Ruhsatsız silah taşıyan ve kullananlara yönelik daha sert tedbirler alınması gerekiyor. Yazık değil mi balkon da otururken kör kurşuna hedef olarak ölen vatandaşımıza. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Doç. Dr. Hakan Yurdanur: Hayvan Saldırıları Politiktir!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu