Sağlık

Türk Sağlık-Sen: Kamudaki Sözleşmeli Personel Kadro Şoku Yaşadı!

türk sağlık sen

Aile Sosyal Hizmet Bakanlığına (ASHB) bağlı faaliyet gösteren kurumlarda görev yapan kamu çalışanlarını ziyaret eden Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker sözleşmeli personel olarak görev yapan kamu görevlilerinin kadroya geçişlerinde hak kayıpları yaşadıklarını, bu mağduriyetin en kısa zamanda düzeltilmesi gerektiğini ifade etti.

Kadroya Geçişte Ekonomik Kayıp Yaşandı

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Aile Sosyal Hizmet Bakanlığına (ASHB) Bağlı faaliyet gösteren kurumlarda görev yapan kamu çalışanlarını ziyaret etti. ASHB’na bağlı faaliyet gösteren kurumlarda sözleşmeli personel olarak görev yapan Aile ve Sosyal Destek Uzmanlarının kadroya geçmeleri esnasında atandıkları kadrolar, sözleşmeli olarak işe başladıklarındaki kadrolarının karşılığı olmadığı için mağduriyet yaşadıklarını ifade eden Çeker, bu nedenle de ekonomik kayıplarının olduklarını, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavını kazananların mülakat sınavlarının 30 Kasım 2022 tarihinde yapılmasına rağmen kazananların isimleri altı aydır açıklamadığını ifade etti.

Maaşlar Düşük Kaldı! 

Şube Başkanı Çeker yapmış olduğu açıklamada, ”26 Ocak 2023 Tarih ve 32085 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan karar gereği kurumlarda görev yapan sözleşmeli personelin kadroya geçme hakkı tanınmıştır. ASHB’na bağlı faaliyet gösteren kurumlarda sözleşmeli personel olarak Sağlık hizmetleri sınıfında görev yapan kamu görevlilerinden kadroya geçenler adeta şok yaşamışlardır. Sağlık Hizmet Sınıfları da görev yapanlar, kadroya geçişlerde sınıfları Genel İdari Hizmetler sınıfı olarak belirlendiği, mali ve özlük haklar yönünden de iş ve meslek danışmanının hakları üzerinden eşleştirme yapıldığı görülmüştür. Yaşanan sorun nedeniyle kadroya geçenlerin maaşlarının önceki maaşlarına göre çok düşük kaldığı, görev tanımları yönünden de muğlaklık bulunduğu,  Kendileri ile aynı işi yapan meslektaşlarından mali, sosyal ve özlük hakları yönünden dezavantajlı duruma düşmüştürler” dedi.  

  Genç Sağlık Sendikasından Filistin’e Destek Açıklaması 

Emsal Kadrolar Arasında Adaletsizlik Vurgusu

Ülke genelinde Aile ve Sosyal Destek Uzmanları İçin ihdas edilen kadro ile mevzuatta yer alan emsal kadrolar arasında adaletsizlik olduğuna dikkat çeken Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Türk Anayasa’mızdaki temel ilkelerden olan eşitlik ilkesi de göz ardı edilmiştir. Yaşanan mağduriyetlerin  düzeltilmesi temsilde adaletin sağlanması Aile Sosyal Destek Uzmanı unvanı ilk kez ihdas edilen bir kadro olduğundan, İhdas edilen kadro ile mevzuatta yer alan emsal kadrolar arasında oluşan adaletsizliğin giderilmesi, mali ve sosyal hak ve yardımlar ile diğer özlük hakları bakımından gerekli düzenlemelerin yapılması, ilgili personelin lisans eğitimlerine uygun kadrolar ihdas edilerek hizmet sınıfı yönünden sağlık hizmetleri sınıfına alınmaları için Türk Sağlık-Sen Genel Merkezi 11.05.2023 tarihinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulundu” şeklinde açıklama yaptı. 

Bakanlığa Başvuru Yapıldı

ASHB’da görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının 24 Eylül 2022 tarihinde yapıldığını, yazılı sınavda başarılı olanları için sözlü mülakat sınavının 30 Kasım 2022 tarihinde yapıldığı halde aradan altı ay gibi uzun bir zaman geçmesine rağmen mülakat sonuçları açıklanmadığını belirten Çeker şunları söyledi: “ASHB’de Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı Yönetmeliği 17. Madde yazılı sınav sonuçlarının en geç otuz gün içerisinde sözlü sınav sonuçlarının ise sınavın yapıldığı tarihten itibaren en geç on iş günü içinde  ilan edileceği ifade edilmesine rağmen mülakat sınavını kazananların Bakanlık tarafından halen ilan edilmemesi hak ihlalidir. Mülakat sınav sonuçlarının da açıklanması için Tür Sağlık Sen Genel Merkezi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuruda bulunmuştur.”  (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu